7 Ιανουαρίου, 2020

Press Room

Μία νίκη και μια ήττα για τη νεανική ομάδα της ΑΕΣ. ΑΕΣ – Γ.Σ. Σέρρες: 61-30 Γ.Σ. Σέρρες – ΑΕΣ: 81-55

Με μία νίκη και μια ήττα, έκανε ποδαρικό στη νέα χρονιά η νεανική ομάδα της ΑΕΣ, η οποία συμμετέχει φέτος σε δύο αγωνιστικές διοργανώσεις, τόσο στο Πρωτάθλημα Εφήβων όσο και σε αυτό των Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., ούτως ώστε οι νεαροί αθλητές να αποκτήσουν όσο το δυνατόν περισσότερες αγωνιστικές παραστάσεις.

Πιο συγκεκριμένα, το μεσημέρι του Σαββάτου, η εφηβική ομάδα επικράτησε του συμπολίτη Γ.Σ. Σερρών, με σκορ 61-30, ενώ στο παιχνίδι του ανδρικού που διεξήχθη την Κυριακή στο Κλειστό της Ομόνοιας, οι «γαλάζιοι» έφηβοι ηττήθηκαν του αντίστοιχου τμήματος ίδιας ομάδας (Γ.Σ. Σερρών), με σκορ 81-55.

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, στο παιχνίδι του εφηβικού του Σαββάτου, η ΑΕΣ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους, με την 1η περίοδο να κλείνει με σκορ 18-5. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, καθώς οι «γαλάζιοι» δέχθηκαν μονοψήφιο αριθμό πόντων τόσο στη 2η όσο και στην 3η περίοδο, με επιμέρους σκορ 16-9 και 17-6. Η τελευταία περίοδος είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, λήγοντας ισόπαλη στο επιμέρους σκορ 10-10 και οδηγώντας στο τελικό 61-30.

Αξιοσημείωτα αγώνα
Ευχαριστούμε θερμά τον ιατρό του αγώνα κ. Βαλσαμίδη Ντίνο, ΩΡΛ.
Το γεγονός ότι στον αγώνα σκόραραν όλοι οι παίχτες της ομάδας, καθώς και ότι στην αναμέτρηση έλαβαν μέρος και 4 παίδες που ήταν στην αποστολή., οι Σαρρής Α., Τσέλιος Θ., Λάτσιος Α. και Πεχλιβανίδης Δ..
Όσον αφορά στον αγώνα του ανδρικού, οι «γαλάζιοι» ήταν ανταγωνιστικοί για ένα μόνο ημίχρονο μένοντας κοντά στο σκορ με 15-11 και 23-19 στις 2 πρώτες περιόδους. Η ποιότητα, ωστόσο, των αντιπάλων ήταν τέτοια που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους νεαρούς μας αθλητές γέρνοντας φανερά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να επιβληθούν στις 2 άλλες περιόδους με 25-13 και 15-12 αντίστοιχα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11,23-19, 25-13,15-12 (επιμέρους), 81-55 (τελ.)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νέδογλου Α. – Κεφαλάς Α.
ΑΕΣ (Ιωσηφίδης): Σαρρής, Δημάδης, Μαντζαρίδης, Κυρίτσης, Ποργιόπουλος, Καντάς, Πλακανδάρας, Τσέλιος, Λάτσιος, Πεχλιβανίδης, Ζαρίμπας, Δούκας Δ.
Γ.Σ. ΣΕΡΡΕΣ (Ασημάκης): Κωστόπουλος, Μπεριντζής, Λίλλης, Μπακάλης, Σιδερίδης, Πανταζής, Τύλλιος, Αποστολίδης, Βαγενάς, Καλπατζίδης, Γουναρίδης Καδόπουλος.
_____________________________________________________________
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 38-30 (ημιχρ.), 48-32, 81-55(τελ.)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δημάδης – Γιαννούλη
Γ.Σ. Σέρρες (Μπουτάκογλου): Δινάκης, Λαδιάς, Μποζουτζίδης, Μητρούδης, Χατζής 10, Γκολογκίνας 7 (1), Ντινούδης 2, Χατζηστεφάνου 12, Ασημάκης 6, Καρακώστας 7 (1), Ιωαννίδης 19, Λαγός 18 (1).
ΑΕΣ (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης, Δημάδης 12, Δούκας Β. 13 (1), Μαντζαρίδης, Ποργιόπουλος 3 (1), Καντάς 2, Πλακανδάρας, Νικολαϊδης 10, Κοβανίδης , Δούκας Δ. 10, Γούνας 2, Ζαρίμπας 3.