20 Οκτωβρίου, 2019

Press Room

Η απειρία «στοίχισε» τη νίκη. Α.Ε. Σερρών – Παγγαίο: 87-90

Την ήττα με σκορ 87-90, από το Παγγαίο γνώρισε η νεανική ομάδα της ΑΕΣ, στον αγώνα που διεξήχθη σήμερα στο Κλειστό της Κοιλάδας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι «γαλάζιοι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα καταφέρνοντας να προηγηθούν στο σκορ στο α’ δεκάλεπτο (26-19). Στο 2ο δεκάλεπτο, οι «φιλοξενούμενοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και με ένα επιμέρους 19-27 οδήγησαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για τη λήξη του ημιχρόνου με σκορ 45-46. Στην επανάληψη, το σύστημα άμυνας 1-3-1 που εφάρμοσε ο κόουτς της αντίπαλης ομάδας, προκάλεσε σύγχυση, μπερδεύοντας τους νεαρούς αθλητές της ΑΕΣ και έδωσε την ευκαιρία στο Παγγαίο να προηγηθεί με 13 πόντους διαφορά προς το τέλος του 3ου δεκάλεπτου. Ωστόσο με δύο καλές άμυνες και ισάριθμα τρίποντα από τους Δούκα και Ποργιόπουλο, η περίοδος έκλεισε τελικά με σκορ 62-66, προμηνύοντας ένα «χιτσκοκικό» φινάλε. Οι «γαλάζιοι» μπήκαν ορμητικά στην τελευταία περίοδο, κατορθώνοντας να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων στα μέσα αυτής, όμως η ανυπομονησία να τελειώσουν το ματς νικηφόρα, οδήγησε τους νεαρούς καλαθοσφαιριστές της ΑΕΣ σε βιαστικές επιθέσεις και κακές επιλογές. Έτσι, παρ’ ότι στο τέλος είχαν δύο φορές την ευκαιρία να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση, δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα να λήξει ο αγώνας με σκορ 87-90.

Στ. Ιωσηφίδης: Μεγάλη η προσπάθεια των παιδιών – Κρίμα που δεν συνοδεύτηκε με νίκη

Ο προπονητής της ομάδας, Σταύρος Ιωσηφίδης κληθείς να σχολιάσει την αναμέτρηση δήλωσε: «Αισθανόμαστε πικρία για το αποτέλεσμα καθώς τα παιδιά προσπάθησαν πάρα πολύ τόσο καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού όσο και όλη την εβδομάδα στις προπονήσεις. Σήμερα μας στοίχισε η απειρία μας αλλά τέτοια παιχνίδια «σφυρηλατούν» τους παίχτες και πιστεύουμε ότι θα μας κάνουν πιο δυνατούς για τη συνέχεια. Είναι πολύ κρίμα για την προσπάθεια των παιδιών που η εμφάνιση δεν συνοδεύτηκε με νίκη.»