Press Room

Έκαναν το χρέος τους οι «γαλάζιοι»!

ΑΕΣ – Αγία Βαρβάρα Καβάλας: 57-45

ΑΕΣ – Ηρακλής Καβάλας: 70-59

Το 1-1 στους αγώνες play off του Πρωταθλήματος Εφήβων της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. σημείωσαν χθες οι νεαροί «γαλάζιοι», οδηγούμενοι πλέον σε 3ο παιχνίδι μπαράζ που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Πιο συγκεκριμένα, το μεσημέρι της Κυριακής, η εφηβική ομάδα αντιμετώπισε εκ νέου, αυτή τη φορά εντός έδρας, στο δεύτερο αγώνα της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος, την ομάδα της Αγίας Βαρβάρας Καβάλας, επικρατώντας με σκορ 57-45, και ανοίγοντας το δρόμο για τρίτο αγώνα μπαράζ, ο οποίος θα διεξαχθεί την επόμενη Κυριακή στην πόλη της Καβάλας.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι «γαλάζιοι» έφηβοι έκαναν ένα νωθρό ξεκίνημα στο παιχνίδι, παίζοντας μεν καλή άμυνα, αλλά χάνοντας πολλά lay up και ελεύθερες βολές λόγω του υπερβολικού άγχους, με αποτέλεσμα το σκορ της περιόδου να κλείσει με 13-9. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι «σφιγμένες», το σκορ να μένει στα ίδια επίπεδα και την ομάδα της Καβάλας να κερδίζει την περίοδο με 9-12. Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΣ πάτησε «γκάζι» στα τελευταία λεπτά και με επιμέρους σκορ 22-13 στην περίοδο, κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά. Το τέταρτο και τελευταίο μέρος, αν και έκλεισε με το φτωχό 13-11, οδήγησε στην επικράτηση της ομάδας με τελικό σκορ 57-45.

Μετά το πέρας του αγώνα ο προπονητής των «γαλάζιων» Σταύρος Ιωσηφίδης, δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις 2 ομάδες. Το παιχνίδι ξέραμε ότι θα είναι πολύ διαφορετικό από το πρώτο στην Καβάλα. Κρατάμε τη νίκη και την τρομερή θέληση στην άμυνα καθώς, δεχθήκαμε μόλις 45 πόντους. Στην επίθεση ήμασταν περισσότερο αγχωμένοι από όσο θα έπρεπε. Θα δουλέψουμε όλη την εβδομάδα για να πάμε στην Καβάλα και να διεκδικήσουμε την πρόκριση απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και στήριξε και βοήθησε τα παιδιά μας να φτάσουμε στο 1-1

Αναφορικά τώρα με τον αγώνα του ανδρικού, η νεανική ομάδα της ΑΕΣ επιβλήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου, με 70-59 επί του Ηρακλή Καβάλας, φθάνοντας τις 7 νίκες στο πρωτάθλημα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΣ, η οποία προηγήθηκε στην 1η περίοδο με 21-15. Η αδικαιολόγητη νευρικότητα έφερε κακές επιλογές στην επίθεση με την ομάδα της Καβάλας να παίρνει προβάδισμα στο ημίχρονο με 31-33, «τρέχοντας» ένα επιμέρους 10-18 στη 2η περίοδο. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με 46-46. Στην 4η και καθοριστική περίοδο ωστόσο, οι «γαλάζιοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και με ένα επιμέρους 24-13 έφτασαν στο τελικό 70-59.

Αξιοσημείωτα

• Υπενθυμίζεται ότι οι «γαλάζιοι» έφηβοι συμμετέχουν φέτος σε δύο διοργανώσεις, τόσο στο Πρωτάθλημα Εφήβων όσο και σε αυτό των Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., προκειμένου να αποκτήσουν όσο το δυνατόν περισσότερες αγωνιστικές παραστάσεις.